پکیج ضد یخ چیست و چه اهمیتی دارد

پکیج ها مهمترین المان در جهت تعیین کیفیت ضد یخ ها می باشند.

وقتی صحبت از ضد یخ می شود اولین نکته ای که توجه همه متخصصان و کارشناسان را به خود جلب می نماید پکیج ضد یخ می باشد. از همین رو، بزرگترین عامل رقابت در شرکت های بزرگ تولید کننده محصولات مرتبط با خودرو در تولید ضد یخ همواره به دنبال بهترین پکیج ها و فرمولاسیون ها هستند.

پکیج ضد یخ چیست؟

شاید بعد از توضیحات فوق این سوال به ذهنتان برسد که پکیج چیست و به چه علت اینقدر اهمیت دارد و محل نزاع می باشد.

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که پکیج مکمل و یا مجموعه ای از مواد شیمیایی است که در فرمولاسیون ضد یخ ها به کار می رود و ماهیت این ماده را به طرز مطلوبی تغییر می دهد و تمامی عوارض جانبی مایع خنک کننده داخل رادیاتور را که در مجاورت بدنه پیشرانه خودرو می باشد را به کلی رفع می نماید.

تفاوت مکمل و پکیج ضد یخ چیست؟

همانطور که میدانید مکمل ها نقش به سزایی در کیفیت محصولات دارند و محل اصلی جنگ تکنولوژی و وجه تمایز محصولات مختلف صنعتی به حساب می آیند.

به کلیه مکمل های استفاده شده در ضد یخ پکیج ضد یخ گفته می شود. در تولید ضد یخ های روغنی در بیشتر شرکت های دارای استاندارد های لازم فرمولاسیون مواد اصلی با کمی تغییر یکسان می باشد و آن چیز که این برندها را از یکدیگر جدا نموده و برای آنها اعتبار و استانداردهای بیشتر و منحصر به فرد تری را به ارمغان می آورد پکیج استفاده شده در فرمولاسیون تولید می باشد.

چرا اکثر تولید کنندگان ضد یخ از پکیج و مکمل استفاده نمی کنند؟

در کل مکمل ها به مراتب از دیگر مواد تشکیل دهنده محصولات هزینه بر تر و به مراتب گران تر می باشند، به خاطر همین موضوع اکثر شرکتها یا در تولید ضد یخ های خود از مکملها و پکیج ها یه هیچ عنوان استفاده نمیکنند یا مبادرت به تهیه پکیج های فیک و غیر استاندراد می نمایند.

مزایا و فوائد پکیج ضد یخ و ویژگی اصلی این مکمل ها

  • همانطور که میدانید آب خاصیت بسیار بالایی در اکسید نمودن و کاهش شدید عمر، انواع فلزات را دارد و این قاعده برای مایع داخل رادیاتور نیز به همین منوال می باشد، در اصل بدنه پیشرانه خودرو و همچنین تجهیزات مختلف سیستم خنک کننده خودروها که در معرض مایع داخل رادیاتور می باشند، همواره با این مایع در تماس هستند و دائم در خطر خوردنگی و اکسید شدن می باشند. یکی از مهمترین وظایف مکمل ها جلوگیری از پوسیدن و از بین رفتن فلزات به کار رفته در بدنه پیشرانه و سیستم خنک کننده می باشد
  • دومین موردی که می بایست در مورد فوائد پکیج ضد یخ ها، به آن اشاره نمود جلوگیری از فساد و خرابی مایع داخل رادیاتور می باشد، چرا که باکتری ها نیز می توانند نقش مخربی در کاهش عمر انواع مواد داشته باشند و همانطور که همگی می دانیم محل های مرطوب و آب های ساکن مستعد بالقوه تجمع باکتریایی می باشند، پکیج های دارای استاندارد و با کیفیت دارای این نکته نیز بوده و به عنوان نگه دارنده برای مایع رادیاتور عمل می نمایند.
  • همچنین پکیج ها نقش مهمی در بالا بردن راندمان کاری ضد یخ ها دارند به این معنی که درجه انجماد را کم نموده و همچنین نقطه جوش را نیز بالا می برند، با این کار تمامی قطعات خودرو مخصوصا پیشرانه و سیستم خنک کننده از صدمات بالا رفتن بیش از حد دما و پایین بودن دما در امان خواهد بود.
  • ضد یخ های دارای پکیج های استاندارد و با کیفیت همچنین با جلوگیری از انجماد و بالا بردن نقطه جوش از انبساط بیش از حد و انقباض بیش از حد مایع داخل رادیاتور نیز جلوگیری می نمایند. این قابلیت نیز در افزایش عمر موتور خودرو نیز به مراتب تاثیر گذار می باشد
  • یکی دیگر از فواید استفاده از پکیج ضد یخ استاندارد جلوگیری از کف کردن مایع ضد یخ می باشد که این نکته نیز می تواند باعث آسیب رساندن به قطعات مختلف خودرو گردد
  • شاید یکی دیگر از وظایف پکیج های ضد یخ ، جلوگیری از تشکیل رسوبات مختلف در قطعات خودرو می باشد، که خود این رسوب ها عامل موثری در کاهش عمر قطعات موتور خودرو داشته و همواره معظل بسیاری از کارشناسان و تعمیرکاران خودرو می باشد، استفاده از پکیج ها و مکمل ها در فرمولاسیون محصولات این خاطر جمعی را برای خریداران فراهم می آورد که قطعات مختلف خودر هایشان از صدمات در امان خواهند بود.

از کجا بفهمیم پکیج استاندارد بوده و به میزان لازم ماده موثر دارد؟

یکی از بهترین راهکارها آنالیز دقیق و آزمایشگاهی محصولات می باشد، با این کار به سادگی اجزای تشکیل دهنده و مواد به کار رفته در فرمولاسیون استخراج شده و همچنین میزان درصد استفاده شده مواد موثر با دقت بالا استخراج می شود،

اما این راهکار تقریبا برای تمامی مصرف کنندگان غیر ممکن می باشد، و می بایست به دنبال راهکار عملی تر و ممکن تر بود!

در ذیل به تعدادی از این راهکار های خواهیم پرداخت

راهکارهای تشخیص استفاده از پکیج در فرمولاسین

  1. به نشان های استاندارد توجه کنید، در اصل استاندارد های جهانی عمل آنالیز فرمولاسیون را با دقت بسیار بسیار بالا انجام داده و در صورت عدم مغایرت اقدام به صدور آن استاندارد می نمایند در اصل هر ضد یخ و یا محصولی که استانداردهای جهانی از جمله GS1 اتحادیه اروپا و یا دیگر استاندارد های جهانی تخصصی ضد یخ را داشته باشد، قطعا از پکیج سطح بالا و بسیار با کیفیت در فرمولاسیون محصولات استفاده می نماید. پس حتما باید به استاندارد های اخذ شده توسط کمپانی ها توجه ویژه داشت.
  2. امتحان کردن نیز یکی دیگر از راه های پی پردن به حقیقت ماجراست، البته ریسک این کار کمی بالا می باشد چون امکان آسیب وارد شدن به اجزای موتور خودرو ها در میان می باشد که در بیشتر مواقع با هزینه های بسیار بالا همراه است، این نکته را در نظر داشته باشید که متاسفانه عواقب آسیب های وارد شده، بعد از سپری شدن چند سال قابل مشاهده می باشند پس حتما بعد از امتحان بلافاصله بعد از چند ماه مایع داخل رادیاتور را به کارشناسان زبده نشان دهید تا در صورت تشکیل هر گونه رسوب، کف، تغییر رنگ و غیره بلافاصله مایع داخل رادیاتور را بصورت کامل خارج و با محصولات استاندارد و دارای پکیج جایگزین نمایند.
نتیجه گیری

با کمی تفکر و تامل به راحتی می توان به اهمیت پکیج ها و در کل ضد یخ های باکیفیت در عمر قطعات مختلف خودرو مخصوصا پیشرانه (موتور) خودرو ها پی برد و با بالا بردن عمر قطعات خودرو، هزینه تعمیرات و نگه داری خودرو ها را به طرز چشم گیری بالا ببرد، شاید این نکته که پکیج ضد یخ می تواند نقش موثری بر سلامت قطعات اصلی خودرو داشته باشد در ابتدای امر به نوعی فرافکنی و بزرگ انگاری تلقی شود اما برای ما که این مقاله را مطالعه نموده ایم بصورت علمی و دقیق می دانیم که نقش مکمل ها در سلامت خودرو به مراتب نقشی پر رنگ و غیر قابل چشم پوشی میباشد.

در پایان اگر این مقاله برایتان سود مند بود با اشتراک گذاری آن دانش خود را به دوستان و عزیزانتان نیز انتقال دهید و سهیم نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

برای اخذ نمایندگی و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی فروش محصولات

با ما در ارتباط باشید