نسبت صحیح ترکیب ضد یخ و آب در رادیاتور

ضد یخ

برای اینکه میزان صحیح و چگونگی ترکیب آب و نسبت ضد یخ در رادیاتور رو بدونیم در ابتدا باید اطلاعاتی در مورد عملکرد سیستم خنک کننده و علت استفاده آب و ضد یخ در رادیاتور داشته باشیم.

عملکرد ضد یخ در سیستم خنک کننده

غالبا ضد یخ ها جهت جلوگیری از خسارت ناشی از یخ زدگی و عوارض حجیم شدن مایع پس از یخ زدگی و فشار به قطعات سیستم های خنک کننده و رادیاتورها، استفاده می شوند که یکی از معروف ترین آنها رادیاتور خودرو می باشد. ضد یخ ها به طور کلی با اضافه شدن به مایع اصلی (آب) و جریان در اطراف بدنه موتور باعث دفع حرارت در کل پیشرانه می شوند به بیان ساده تر مانع از جوش آوردن، یخ زدن و خورده شدن اجزای موتور می شوند،

مطالب مفید دیگر: همه چیز در مورد خاصیت ضد خورندگی ضد یخ

میزان استفاده از ضد یخ (نسبت ضد یخ)

حال که تا حدی با نحوه عملکرد ضد یخ درون رادیاتور آشنا شدیم، برگردیم سر موضوع اصلی خودمون یعنی نسبت ضد یخ با آب درون رادیاتور، در ابتدا باید گفت که هر خودرو سازی بر اساس تکنولوژی و آلیاژ به کار رفته در ساخت سیستم خنک کننده خودرو و بدنه موتور دستور العملی را برای نحوه ترکیب و نسبت آب و ضد یخ دارد که با مطالعه آن به راحتی می توانید بنا به شرایط دمای محل زندگی، از بهترین شرایط برای خودرو خودتان آگاه شوید. اما اگر به هر دلیلی دسترسی به نسبتهای استاندارد خودرو ساز ندارید، به یاد داشته باشید که حداقل نیمی از مایع داخل رادیاتور می بایست ضد یخ باشد، به بیان ساده تر اگر میزان مایع داخل سیستم خنک کننده خودرو شما در کل معادل با 5 لیتر باشد، لازم است 2.5 لیتر مایع خنک کننده ضد یخ و نیم دیگر از آب بدون املاح مانند آب مخصوص ر ادیاتور و یا آب جوشیده باشد.

اهمیت غلظت نسبت ضد یخ چیست

شاید تصور عموم این باشد که نسبت و میزان غلظت و نسبت ضد یخ خیلی امر مهمی نیست، اما باید بدانید که میزان غلظت نه تنها مهم است بلکه استفاده کم تر باعث ازبین رفتن قطعات و پایین آمدن عملکرد ضدیخ می شود و غلظت بیش از حد نیز میتواند با غلیظ کردن مایع عملکرد خنک کنندگی و یا باعث مستهلک شدن قطعاتی همچون واتر پمپ گردد. که هر کدام از این دو میتوانند صدمات مالی فراوانی به همراه داشته باشند.

فراموش نکنید که استفاده از ضد یخ استاندارد اگر با آگاهی انجام شود، به شدت باعث افزایش عمر موتور خواهد گردید.

منبع: mechanics stackexchange

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط

برای اخذ نمایندگی و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی فروش محصولات

با ما در ارتباط باشید