همیشه از پیچیدگی ها و حساسیت پیشرانه خودروهایی که هر روز از آنها استفاده می کنید و شما را به مقصد مورد نظر می رسانند گفته ایم. حالا می خواهیم با پرداختن به روانکارها و روغن هایی که با حفاظت شان از پیشرانه خودرو، عمر آن را بالا برده و از خطرات احتمالی حفظ می کنند. شما را برای نگهداری هرچه بهتر خودرو با توجه به شرایط فصلی راهنمایی کنیم. با توجه به اینکه در فصول سرد سال قرار داریم و بدون شک یکی از مهمترین ناجی های پیشرانه خودرو در این فصل های سرد، ضد یخ ها هستند، تصمیم گرفتیم شما را با عملکرد ضد یخ ها و وجه تمایز انواع مختلف آنها آشنا کنیم. در همین راستا با دکتر قدمگاهی، مدیر عامل شرکت جبال شیمی و کارشناس صنعت روانکارها و روغن های موتور به گفت و گو نشستیم.

وی ابتدا درباره محصول تولیدی (ضد یخ) ابراز کرد: وظیفه اصلی ضد یخ در موتور خودرو، جلوگیری از خورندگی در موتور است. پس مهمترین ویژگی یک ضد یخ خوب، قابلیت ضد خورندگی آن است که در حال حاضر کمتر از برند تولید کننده ای در کشور این قابلیت را دارد. اولویت بعدی که در استفاده از ضد یخ دنبال می شود، جلوگیری از یخ زدگی پیشرانه در فصول سرد و جوش آوردن آن در فصول گرم است.

البته فرهنگ استفاده از ضد جوش هنوز آنطور که باید میان مالکان خودرو جا نیفتاده است. این در حالی است که ضد یخ و ضد جوش 2 ماده جدا از هم نیستند و نمیتوان گفت باید فقط سراغ ضد یخ برویم، ضد یخ ها در انواع پایه معدنی یا به اصطلاح بازاری پایه اسیدی و پایه آلی یا به اصطلاع پایه روغنی تولید می شوند. طبق اصول جهانی، ضد یخ های پایه معدنی یک سال و پایه آلی ها 3 سال در موتور خودرو دوام می آورند. اما فراموش نکنید که شرایط ساخت خودروهای داخلی با استانداردهای جهانی متفاوت است و کارشناسان این حوزه توصیه می کنند سالی 2 بار با توجه به رادیاتور خودرو ضد یخ آن را عوض کنید. زمان مناسب برای اضافه کردن ضد جوش به رادیاتور خودرو، فروردین ماه همزمان با آغاز فصل گرما و بهترین زمان برای اضافه کردن ضد یخ، مهرماه همزمان با آغاز فصل سرماست.

دکتر قدمگاهی افزود: اگر به عنوان یک مصرف کننده خریدا ضد یخ به بازار مراجعه کنید، با توجه به تقلب گسترده در این حوزه و عرضه ضد یخ ها  روانکارهای غیر استاندارد، دچار حس عدم اطمینان خواهید شد، حسی که باعث می شود برای اینکه به یک برند اعتماد کنید، دجار سردرگمی شوید. اما یک استاندارد خاص جهانی در همین رابطه تعیین شده که تحت عنوان تاییدیه GS1 اروپا شناخته می شود. نحوه فعالیت سازمان مربوطه به این شکل است که محصول مورد نظر را در کشوری که در آن تولید می شود بررسی کرده و به آن امتیاز می دهد.

به طور مثال یکی از شرکت هایی که موفق به کسب این استاندارد از این سازمان اروپایی شده، برند توسکا است. خریداران می توانند توسط اپلیکیشن های مخصوص موبایلی هولوگرام درج شده روی بسته بندی محصولات این شرکت را راستی آزمایی کنند. همچنین ضد یخ های ساخت این شرکت، آزمون استاندارد ضد خوردندگی را پاس کرده اند.

یکی از مواردی که متاسفانه تولید کننندگان داخلی به عنوان حربه ای برای تقلب در ساخت ضد یخ از آن استفاده می کنند، اضافه کردن آب به پایه ضد یخ یا همان مونو است. این اتفاق به بیان خودمانی همان (آب بستن برای به وجود آمدن حجم بیشتر) معنی می دهد. اما در مورد محصول ذکر شده، آزمایشها با دستگاه های مربوطه به خریداران این اطمینان را می دهد که ذره ای آّب به پایه این ضد یخ اضافه نشده است.

از مضرات عدم استفاده از ضد یخ مناسب می توان به آُسیب هایی از جمله ترکیدگی سرسیلندر موتور در فصول سرد اشاره کرد که می تواند هزینه ای چند میلیونی روی دست مالکان خودرو بگذارد. پس شما می توانید فقط با پرداخت چند هزار تومان هزینه بیشتر، پیشرانه خودرو را بیمه و از خسارت چند میلیونی جلوگیری کنید.

وی در ارتباط با چشم انداز شرکت و برنامه های آتی و نگاه صادرات محور بیان داشت: شرکت جبال شیمی ایرانیان تاسیس 1363 در زمینه مواد نفتی و پتروشیمی فعالیت خود را آغاز نموده است. در ابتدای کار در زمینه فرآورده های رنگ و رزین و با نام تجاری جبال رنگ شروع به فعالیت نمود که سالیان سال موفق عمل نموده بود و در بازار به عنوان یک برند معروف فعالیت نموده است. با عنایت به عدم توجه مسئولین و تغییرات و تحولات بازار کارخانه به تعطیلی کشیده شد که تا سال 94 نیز ادامه داشت و در نهایت سهامداران جدید سهام شرکت را خریداری نمودند..

در این راستا سهامداران جدید خود را موظف دیدند که سرمایه خود را در جهت تولید ملی و حمایت از کسب و کار ایرانی صرف نموده و با تغییرات عمده در زمینه ماشین آلات به خطوط جدید تولید صادراتی فعالیت خود را با تولید ضد یخ مرغوب و دارای استانداردهای جهانی با کیفیت تولید نمایند که در همین راستا فعالیت در بخش های دیگر تولید در دستور کار هیات مدیره محترم قرار دارد. چشم انداز شرکت جبال شیمی ایرانیان برای برنامه های آینده به چند بخش تقسیم می شود که مختصرا به آن اشاره می کنیم.

بخش اول: تولید محصول قابل قبول برای مصرف کنندگان داخلی و رعایت استاندارد های جهانی و با کیفیت مطلوب و مورد قبول عموم جامعه که در همین راستا باید اعتماد و اطمینان مصرف کنندگان را جلب نماییم تا از فورش محصولات مشابه خارجی که باعث خروج ارزبری فراوان می شود، تولید ملی را هدف قرار می دهد جلوگیری نماییم و بر همین اساس با سعی و تلاش فراوان این واحد صنعتی برای به روز بودن از تمام امکانات خود استفاده می نماید که از بازارهای جهانی عقب نماند.

دکتر قدمگاهی در ارتباط با وظیفه مسئولین در قبال عملکرد مطلوب گفت: متاسفانه در این زمینه چالش ها و مشکلات واحد های تولیدی بسیار زیاد است به گونه ای که اگر مجال زمان بود کتابی در این باب جای نوشتن دارد. تولید کنندگان محترم که چرخ اقتصاد و فعالیت جامعه را می چرخانند با مشکلات عدیده و جدیدی مواجه اند که گذرا به آن اشاره می شود.

در خصوص مالیات، مخصوصا مالیات ارزش افزوده، بیمه کارکنان، سنوات، ادارات تابعه صنعت و معدن، اداره گاز، آب، برق، تامین کمبود مواد اولیه، عدم حمایت دولت محترم از تولید کنندگان، عدم حمایت بانک ها، عدم پرداخت وام پرداختی تولید کنندان از این هزینه های جاری تولید، مشکلات زیادی وجود دارد که متاسفانه کسی پاسخگو نیست. بیش از 70 درصد واحد های تولیدی یا تعطیل و یا در آستانه تعطیلی هستند. اگر دولت محترم با وعده هایی که به تولید کنندگان داده، از تولید و کسب و کار ایرانی حمایت میکرد، مطمئن باشید که بیکاری به حداقل ممکن می رسید و چرخ اقتصاد به راه می افتاد ولی هیچ کمکی که نمی شود، سنگهای فراوان هم جلوی پای تولید کننده قرار می  دهند. البته بنده سیاسی نیستم، بنده در وسط این آتش در حال سوختن و از بین رفتن هستم. کسی به داد این افراد مظلوم نمی رسد. در کشور ما جایی برای تولید کننده وجود ندارد، در همه جای دنیا تولید کننده را دولت حمایت می نماید تا چرخه اقتصاد و تولید رونق پیدا کند.

وی افزود: شرکت جبال شیمی به عنوان یکی از تولید کنندگان روانکارها و ضد یخ و فراورده های وابسته به آن برای ایجاد موقعیت برای سهامداران و سایر ذی نفعان از طریق تولید به عرصه و تجارت انواع فرآورده های تولیدی صنعتی خودرویی، مشتقات سیالات خنک کننده، حضور در کسب و کارهای مرتبط و دیرباز منطبق با استانداردهای بین المللی و پشتیبانی از خرید محصولات و خدمات کار از نظر انرژی و طراحی برای بهبود عملکرد انرژی اصول ذیل را سرلوحه فعالیت های خویش قرار داده است:

  • افزایش توان رقابتی سازمان در بازارهای محصول نهایی از طریق ایجاد شایستگی های رقابتی با تاکید بر شبکه توزیع برسند.
  • توسعه بهره وری صنایع انسانی و مشارکت کارکنان
  • ارتقای کیفیت محصولات و بهره وری باشگاه به توسعه زیر ساخت ها در راستای دستیابی به ضایعات صفر
  • افزایش رضایت مشتریان در راستای سیاست ارزش نهادی به مشتری و خلق مشتریان وقادار
  • تعامل سازنده با سازمان محیط زیست به منظور حفظ محیط زیست و تنظیم معرف منابع
  • پیشگیری و کاهش آلودگی های زیست محیطی و تولید محصولات دوستدار محیط زیست
  • ایجاد محیط کاری سالم و ایمن با تاکید بر حفظ سلامت کارکنان
  • پیشگیری و کاهش مصدومان و بیماری های تنفسی آنان و حفظ دارای شبه هیا سازمانی
  • بهبود مستمر آلاینده های و عملکرد انرژی
  • رعایت کلیه الزامات و مقررات قانونی

مدیر عامل جبال شیمی ایرانیان درباره جایگاه تولید این محصول در قیاس با مشابه خارجی ابراز داشت: شرکت جبال شیمی ایرانیان با دستیابی به دانش و فناوری پیشرو و استفاده از کارکنانی متخصص و متعهد و حمایت از محیط زیست طی 10 سال آینده جزء تولید کننگان برتر داخلی و صادراتی خواهد بود.

شرکت نفت جبال شیمی قصد دارد در افق 1400 شرکتی باشد سرآمد در عرصه تولید و تامین روانکار و محصولات مربوطه در سراسر ایران و منطقه منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی با توجه به حفظ محیط زیست و همگام با آخرین دستاوردهای تکنولوژی.

تولید محصولاتی دارای بالاترین سهم بازار مصرف کشور با نگاه ویژه اقتصادی و ارز آوری با چرخه بیشتر تولید نیز با تاکید بر حفظ منافع سهامداران و مشتریان همراه باشد.

صفحه اصلی ضد یخ توسکا