20 نکته مهم برای نگهداری خودرو قسمت اول

متاسفانه اکثر اوقات سهل انگاری و عدم توجه به سرویس‌های دوره‌ای و رعایت نکردن نکات نگهداری خودرو و یا رسیدگی دیر به دیر به خودرو باعث خسارات متعدد و صدمات جدی و جبران ناپذیر در بلند مدت به خودرو می‌شود و از نظر فنی خودرو را به شرایط ناپایدار و به اصطلاح عامیانه به خرج می‌اندازد.

درست است که عدم رسیدگی و نگهداری اصولی خودرو می تواند صدمات زیادی را متوجه راننده و خودرو نماید اما جای نگرانی نیست اگر نکات ذکر شده در این مقاله با دقت و سر موقع انجام پذیرد خودرو برای سالهای زیاد شرایط مطلوب و بی عیبی خواهد داشت. با رعایت و بررسی این نکات، قطعا خودرو همیشه در شرایط خوب و عالی خواهد بود.

با مقاله 12 نکته مهم و حیاتی برای جلوگیری از خرج افتادن خودرو با ما همراه باشید.

روغن موتور خودرو را به موقع تعویض کنید

روغن موتور: از آنجا که روغن موتورها انواع و کیفیت‌های مختلفی دارند بنا به نوع و فرمولاسیون آنها متفاوت است، همچنین زمان تعویض روغن موتورهای مختلف در شرایط آب و هوایی و به فراخور فصل و قدرت خودرو مختلف نیز متفاوت می باشد، تمامی این شرایط تعیین یک الگوی ثابت برای تمامی خودروها را غیر ممکن می‌نماید و می بایست به دستورات ذکر شده در بسته بندی روغن توجه شود، با این حال توصیه تمامی کارشناسان برای نگهداری بهتر و طولانی تر کردن عمر پیشرانه خودرو تعویض سریعتر روغن موتور از تعداد کیلومتر ذکر شده بر روی روغن‌ها و حتی اگر خودرو کم استفاده می شود رعایت نکته تعویض روغن هر 6 ماه یک بار می باشد.

به این دلیل که روغن خودرو بر اثر مرور زمان به تدریج کشسانی و روان کنندگی خود را از دست می‌دهد، پس حتی در صورتی که از خودرو کم استفاده شده باشد و میزان کیلومتر درج شده بر روی روغن نیز طی نشده باشد، برای اطمینان بیشتر می بایست روغن خودرو هر شش ماه یک بار تعویض گردد تا از بروز صدمات پر هزینه به اجزای مختلف موتور و پیشرانه خودرو جلوگیری گردد.

روغن های دیگر خودرو

  • روغن گیربکس: تعویض روغن واسکازین معمولا در هر 100 هزار کیلومتر پیشنهاد می‌شود که برای افزایش عمر قطعات و چرخ دنده های داخل گیربکس و جعبه دنده بسیار کارامد و تاثیرگذار است.
  • روغن ترمز: روغن ترمز هم جزو سرویس های سالیانه است که باید حتما انجام پذیرد ولی اکثر دارندگان خودرو به دلیل سختی تعویض روغن ترمز، این کار را دیر به دیر و یا در اکثر موارد تنها زمانی که سطح روغن ترمز از حد خود پایین تر باشد اقدام به تعویض یا اضافه نمودن آن مینمایند، مهمترین نکته در تعویض روغن موتور زمانی است که مواد ناخالص و یا رطوبت و آب در داخل روغن موتور باشد، این مورد میتواند باعث اختلال صحیح در عملکرد ترمز میگردد که میتواند بسیار خطرناک باشد.

به لاستیک و میزان باد آن توجه داشته باشید

لاستیک‌های اتومبیل از جمله اجزای مهم خودرو (و همچنین یکی از موارد مهم در نگهداری خودرو) محسوب می‌شود که باید به صورت منظم بازبینی شوند تا در صورت وجود مشکل، به رفع آن پرداخته شود. میزان باد لاستیک نیز از جمله مواردی است که در نگهداری خودرو باید به آن بپردازید و به صورت دقیق و منظم آن را چک نمایید. باد لاستیک‌ها باید مقداری باشد که سطح لاستیک به صورت کامل با سطح جاده در تماس باشد.

از سلامت باتری خودرو خود مطمئن شوید

برای اینکه بفهمید آیا زمان تعویض باتری شما فرا رسیده است یا خیر؛ می‌توانید از یک ولت سنج استفاده کنید. ولت سنج را در حالتی که اتومبیل خاموش است؛ بکار ببرید. ولتاژی که ولت سنج نشان می‌دهد باید بین 12.6 الی 12.4 ولت باشد.

لنت ترمز خود را به دقت بررسی کنید

تعویض دیر هنگام لنت‌ها نه تنها ترمزگیری خوبی در اختیار شما قرار نمی‌دهند بلکه ممکن است به دیسک خودرو آسیب می‌زنند (از همه مهمتر، برای جان شما و سرنشینان خودرو تهدید جدی ای محسوب می شود). شما می توانید لنت‌ها را بازبینی کنید و اگر تمام شده‌اند؛ آنها را تعویض کنید.

فیلتر هوا اتومبیل

بسیاری از شرکت‌های تولید کننده فیلتر هوا توصیه می‌کنند که فیلتر هوای اتومبیل خود را طی 10 الی 15 هزار کیلومتر (یا هر 12 ماه یکبار) پیمایش تعویض کنید. منطقه سکونت شما نیز بر مدت زمان تعویض فیلتر هوا تاثیر گذار است. رعایت این موارد (اصول نگهداری خودرو) نه تنها راندمان اتومبیل شما را افزایش می‌دهند بلکه از وارد شدن خسارت ها متعدد به خودرو شما نیز جلوگیری می کنند.

فیلتر بنزین

تعویض به موقع این قطعه در نگهداری خودرو نقش بسیار مهمی دارد و باعث افزایش توان و قدرت موتور می شود. توصیه می شود که این قطعه را هر 20 الی 25 هزار کیلومتر، یکبار تعویض کنید. اما اگر به اصول نگهداری خودرو توجه دارید و می خواهید از سلامت خودرو خود پاسبانی کنید؛ بهتر است که هر 10 هزار کیلومتر یکبار آن را تعویض کنید.

سالم بودن صفحه کلاچ، اصلی مهم در نگهداری خودرو

خرابی و تمام شدن صفحه کلاچ باعث می شود تا تعویض دنده به سختی انجام شود، کلاچ سفت می شود و… . در واقع اگر با هر یک از این موارد مواجه شدید به تعویض این قطعه اقدام کنید تا گام مهمی در زمینه نگهداری خودرو خود برداشته باشید.

سالم بودن صفحه کلاچ، اصلی مهم در امر نگهداری خودرو

سیستم تعلیق و ارتفاع اتومبیل را در شرایط مناسبی قرار دهید

نوسان و لرزش های بسیاری در حین رانندگی ایجاد می شوند که بخش اعظمی از آنها توسط سیستم تعلیق خنثی می شوند. علائم خرابی کمک فنر ها عبارتند از:

  • در هنگام ترمز، قسمت جلویی اتومبیل شما به سمت پایین متمایل می شود
  • فرمان پذیری اتومبیل کاهش می یابد
  • در حین رانندگی کوبش و ضربات متعدد به اتاق خودرو و سرنشینان وارد می شود

دینام

در واقع دینام وظیفه شارژ باتری و به جریان افتادن برق در سیستم های مختلف خودرو را بر عهده دارد. دینام یک قطعه مهم در خودرو محسوب می شود که از اجزای مختلفی همچون روتور، استاتور، آفتامات و… تشکیل شده است. صدای ساییده شدن دو جسم سخت به یک دیگر، شل شدن تسمه دینام و… از جمله مواردی است که بعد از مشاهده، باید به خرابی این قطعه شک کنید.

از ضد یخ مناسب استفاده کنید

محدوده دمای کاری آب بسیار کم است (بین 1 تا 100 درجه سانتیگراد). اما وجود ضد یخ درون رادیاتور باعث می شود تا این محدوده دمایی افزایش یابد. افزایش یافتن محدوده دمایی مایع موجود در رادیاتور باعث می شود تا خودرو در دمای بسیار پایین و بسیار بالا، کارایی و عملکرد خود را حفظ کند. همچنین توجه داشته باشید که کیفیت ضد یخ بسیار مهم است و می تواند نقش مهمی در افزایش قطعات موتور خودرو داشته باشد. بنابراین از بهترین ضد یخ با استانداردهای جهانی و ضد یخ هایی که پکیج درجه یک در فرمولاسیونشان به کار رفته استفاده نمایید
برای پی بردن به اهمیت ضد یخ در سلامت و عمر موتور خودرو این مقاله را مطالعه نمایید.

از ضد یخ مناسب و با کیفیت استفاده کنید

انژکتور را مرتبا بررسی کنید

انژکتور وظیفه پاشش سوخت به محفظه سیلندر را دارد. این پاشش باید به نحوی درست و صحیح صورت بگیرد. یکی از علایم خرابی انژکتور، کاهش شدید راندمان خودرو است که به دلیل مسدود شدن مجرا های انژکتور رخ می دهد.

جلوبندی اتومبیل را مرتب تنظیم کنید

در واقع این قسمت دارای اجزا مختلفی همچون اکسل، سیبک، پلوس، طبق، رام، چرخ ها، میل فرمان، سیستم تعلیق و… می باشد. بنابراین خرابی در هر یک از این قطعات می تواند در امر نگهداری خودرو اختلال ایجاد نماید و به دلیل ایجاد ارتعاش بیشتر در دست اندازها ضربات را به قطعات مختلف خودرو وارد می نماید و باعث شل شدن پیج ها و یا صدمه به بخشهای مختلف خودرو می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

برای اخذ نمایندگی و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی فروش محصولات

با ما در ارتباط باشید