مصاحبه رادیویی با دکتر سید رضا قدمگاهی

دکتر سید رضا قدمگاهی در پاسخ به سوال آشنایی با گروه کارخانه جات و همچنین کلیاتی در مورد ضد یخ گفتند: این مجموعه از سال 1363 آغاز به کار کرد و از سال 1393 شروع به ساخت ضد یخ نمود، برند توسکا علیرغم سختگیری های موجود در استانداردهای تولید ضد یخ، موفق شد تمامی موانع را از سر راه بردارد، ایشان در ادامه با مثالی از بدن انسان و تشبیه مایع ضد یخ به خون در بدن انسان اهمیت این ماده را برای سلامتی پیشرانه خودرو متذکر شدند.
دکتر قدمگاهی همچنین در مورد صادرات ضدیخ توسکا به چندین کشور مختلف نیز صحبت نمودند.

دکتر سید رضا قدمگاهی در پاسخ به سوال مجری که از انواع مختلف ضد یخ پرسیده بودند نیز توضیحاتی را ارائه نمودند، ایشان برای پاسخ به سوال، لازم دانستند تا تاریخچه کوتاهی را برای اولین بار از فلسفه پیدایش ضد یخ را برای شنوندگان توضیح دهند:

در سال 1920 خودرو سازهای عظیم جهان به این نتیجه رسیدند که باید ماده ای تولید کنند تا از یخ زدگی مایع داخل رادیاتور و موتور جلوگیری نماید، این خودرو سازها بر پایه اتانول و متانول آغاز به تولید محصولاتی برای جلوگیری از یخ زدگی نمودند که در حال حاضر به آنها ضد یخ های الکلی گفته می شوند.

دکتر قدمگاهی همچنین اشاره نمودند که پیشرفت علم صنعت ضد یخ را به کلی متحول و دستخوش تغییر نمود، ایشان در ادامه توضیح دادند که یکی از این تحولات تغییر پایه مواد اولیه تشکیل دهنده ضد یخ ها بودند که از الکلی به روغنی تبدیل شدند، ضد یخ هایی با پایه گلایکول که از گاز متان فراوری میشوند. 95 درصد ام ای جی و 5 درصد باقی مایع می بایست از پکیج افزودنی استفاده شود، نکته بسیار مهمی که در اکثر محصولات ضد یخ رعایت نمی شود استفاده از پکیج افزودنی است که به دلیل وارداتی بودن و قیمت بالا، بیشتر شرکت ها از این پکیج استفاده نمیکنند، که دقیقا خاصیت های کلیدی همچون خاصیت ضد خورندگی، خاصیت ضد جوش، خاصیت ضد کف، ضد زنگ را دارا نمی باشند، متاسفانه بدون اطلاع مشتریان و مصرف کنندگان، شرکتهای سود جو به جای استفاده از پکیج افزودنی و گلایکول، محصولاتی با ترکیب گلایکول و آب اقدام به تولید ضد یخ های مختلف نموده اند.

ایشان مواردی را هم در مورد فرهنگ استفاده از ضد یخ و غیر اساسی دانستنه شدن این ماده حیاتی برای سلامت قطعات گران بهای خودرو در ایران خاطر نشان کردند و دلیل کم بودن عمر مفید سرسیلندر موتور خودرو و واترپمپ و دیگر قطعات مهم و هزینه بر را نیز از جمله توجه نکردن به استفاده از ضد یخ و یا استفاده از ضد یخ های غیر استاندارد دانستند.

ایشان در جواب مجری که پرسیدند، چرا واحدهای نظارتی و استاندارد با متخلفان برخورد نمی کنند توضیح دادند که بسیاری از محصولات بصورت غیر قانونی و زیر زمینی تولید می شوند که مسئولین ذی ربط قادر به شناسایی و برخورد با آنها نیستند، ایشان همچنین در مورد نصب برچسبهای اصالت کالا بر روی ضد یخ های توسکا که با موبایل قابل اسکن و ردیابی می باشد، جهت جلوگیری از تقلب و آشنایی کامل مشتریان با ترکیبات و مواد تشکیل دهنده در ضد یخ توسکا صحبت نمودند.

ایشان همچنین افزودند که عدم رعایت نکات صحیح از سمت مصرف کنندگان نیز می تواند لطمات جبران ناپذیری داشته باشد، نکاتی همچون طریقه استفاده از ضد یخ، نسبت ترکیب با آب، مدت زمان تعویض، نحوه تعویض ضد یخ جدید با ضد یخ قدیمی و غیره نیز اشاره نمودند که علاقه مندان می توانند در قسمت مقالات وب سایت توسکا به این مطالب مفید دسترسی داشته باشند در این بخش از وب سایت نکات بسیار مهمی گنجانده شده که خواندن این مطالب و مقالات، خالی از لطف نخواهد بود و می تواند از ضررهای هنگفت به موتور و اجزای دیگر خودرو جلوگیری نماید.

ایشان در مورد قیمت ضد یخ نیز مواردی رو متذکر شدند که می توانند قابل تامل باشد، ایشان گفتند که قیمت ضد یخ با کیفیت ایرانی حدود 28 هزار تومان در سال 1398 می باشد، وی همچنین افزودند که این مورد که ضد یخ های خارجی وجود دارند که با همین قیمت ارائه می شوند، به دلیل قیمت بالای واردات به هیچ عنوان قابل قبول و غیر ممکن دانستند، در تایید مجری برنامه نیز اشاره نمودند که احتمالا این محصولات همان محصولات زیر زمینی هستند که توسط افراد سودجو با لیبل برندهای معتبر و یا لیبل های جدید تولید و عرضه می شوند و از کیفیت بسیار پایینی برخوردار می باشند.

در مورد رنگ ضد یخ نیز ایشان خاطر نشان کردند که مشتریان و مصرف کنندگان آگاه باشند که رنگ ضد یخ در قیمت و کیفیت آن هیچ تاثیری نداشته و کاملا امری سلیقه ای می باشد، پس خریداران تحت تاثیر افراد سودجو قرار نگیرند و قیمت های بیشتری را بابت تفاوت در رنگ ضد یخ پرداخت ننمایند.

در مورد سوال تلفنی که شهروندمان در مورد نسبت ترکیبات ضد یخ پرسیده بودند، دکتر قدمگاهی توضیح دادند که به ازای هر لیتر ضد یخ 100 درصد که 95 درصد آن گلیکول باشد می بایست 1 لیتر آب مقطر استفاده گردد.

در جواب به شهروندی که پرسیده بودند، خودروهایی که آب کم می کنند آیا نیاز هست مجدد ضد یخ اضافه شود یا خیر؟ پاسخ دادند که می بایست ترکیب ضد یخ و آب به رادیاتور اضافه شود که اگر از ضد یخ های استاندارد استفاده شود به دلیل وجود پکیج افزودنی درزهای کوچک بسته شده و احتمال بسیار زیاد مشکل کم کردن آب خودرو به کل حل خواهد شد.

شهروند دیگری پرسیدند آیا ضد یخ نامرغوب و غیر استاندارد منجر به ترک خوردن و از بین رفتن درب رادیاتور و اجزای رادیاتور در پراید می شود؟ پاسخ دادند که بله دقیقا این مشکل به احتمال بسیار زیاد به دلیل استفاده از ضد یخ های غیر استاندارد و نامناسب بوجود آمده است.

آیا برند ضد یخ توسکا قابل رقابت با برند های مشابه خارجی می باشد یا خیر؟

ایشان پاسخ دادند که محصولات توسکا آماده هستند با تمامی محصولات خارجی حتی کشورهای پیشرو در این صنعت همچون آلمان، ژاپن، کره و حتی آمریکا در یک آزمایشگاه از لحاظ کیفیت و کارایی، مقایسه شده و استاندارد سنجی شوند ایشان افزودند که هم اکنون در حال صادرات ضد یخ توسکا به کشورهایی همچون روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، عراق، پاکستان، سوریه، افغانستان هستیم و پیشنهادات متنوعی از کشورهای اروپایی داشته ایم که تنها به دلیل وجود موانع انتقال ارز این امر میسر نشده است.

آیا کیفیت محصول نهایی که برای صادرات استفاده می شود با کیفیت محصولی که در داخل به فروش می رسد، تفاوتی دارد؟

دکتر رضا قدمگاهی در پاسخ به این سوال متذکر شدند که به هیچ وجه این نکته در مورد ضد یخ توسکا صادق نبوده و دقیقا همان محصولی که برای مصرف داخل استفاده می شود، به کشور های دیگر صادر می شود و کیفیت آن هیچ تفاوتی ندارد.

ایشان همچنین در مورد اشتغال زایی نیز خاطر نشان کردند که ما در حال توسعه تولید هستیم و ما در گام نخست 5 ساله ایجاد اشتغال برای 700 نفر رو در طرح توسعه گنجاندیم که امیدواریم در گام های بعد به تعداد بسیار بالاتری دست یابیم پیدا کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

برای اخذ نمایندگی و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی فروش محصولات

با ما در ارتباط باشید