ضرورت استفاده از ضد یخ از زبان مهندس قدمگاهی در مجله دنیای خودرو

ضرورت استفاده از ضد یخ از زبان مهندس قدمگاهی در مجله دنیای خودرو

همیشه از پیچیدگی ها و حساسیت پیشرانه خودروهایی که هر روز از آنها استفاده می کنید و شما را به مقصد مورد نظر می رسانند گفته ایم. حالا می خواهیم با پرداختن به روانکارها و روغن هایی که با حفاظتشان از پیشرانه خودرو، عمر آن را بالا برده و آنها را از خطرات احتمالی حفظ می کنند، شما را برای نگهداری هرچه بهتر خودرو با توجه به شرایط فصلی راهنمایی کنیم. باتوجه به اینکه به فصول سرد سال نزدیک می شویم و بدون شک یکی از مهمترین ناجیهای پیشرانه خودرو در این فصل های سرد، ضدیخ ها هستند، تصمیم گرفتیم شما را با عملکرد ضدیخ ها و وجه تمایز انواع مختلف آنها آشنا کنیم. در همین راستا با جناب مهندس سید حسین قدمگاهی به عنوان کارشناس صنعت روانکارها و روغن های موتور به گفتگو نشستیم.

از مهندس قدمگاهی پرسیدم مهمترین ویژگی ضد یخ چیست

وظیفه اصلی ضدیخ در موتور خودرو، جلوگیری از خوردگی در موتور است. پس مهمترین ویژگی یک ضدیخ خوب، قابلیت ضدخورندگی آن است که در حال حاضر کمتر برند تولیدکنندهای در کشور این قابلیت را دارد. اولویت بعدی که در استفاده از ضدیخ دنبال می شود، جلوگیری این ماده از یخ زدگی پیشرانه در فصول سرد و جوش آوردن آن در فصول گرم است. البته فرهنگ استفاده از ضدجوش هنوز آنطور که باید میان مالکان خودرو جا نیاورده. این در حالی است که ضدیخ و ضدجوش 2 ماده جدا از هم نیستند و نم یتوان گفت باید تنها در فصول سرد سراغ ضدیخ برویم. ضدیخ ها در انواع پایه معدنی یا به اصطلاح بازاری پایه اسیدی و پایه آلی یا به اصطلاح پایه روغنی تولید می شوند. طبق اصول جهانی، ضدیخهای پایه معدنی یک سال و پایه آلیها 3 سال در موتور خودرو دوام می آورند. اما فراموش نکنید که شرایط ساخت خودروهای داخلی با استانداردهای جهانی متفاوت است و کارشناسان این حوزه توصیه میکنند سالی 2 بار با توجه به رادیاتور خودرو ضدیخ آن را عوض کنید. زمان مناسب برای اضافه کردن ضدجوش به رادیاتور خودرو، فروردین ماه همزمان با آغاز فصل گرما و بهترین زمان برای اضافه کردن ضدیخ، مهر ماه همزمان با آغاز فصل سرماست.

تفاوت ضد یخ کارآمد با ضد یخ بی تاثیر در چیست

اگر به عنوان یک مصرف کننده و خریدار ضدیخ به بازار مراجعه کنید، با توجه به تقلب گسترده در این حوزه و عرضه ضدیخ ها و روانکارهای غیراستاندارد، دچار حس عدم اطمینان خواهید شد. حسی که باعث می شود برای اینکه به کدام برند اعتماد کنید، دچار سردرگمی شوید. اما یک استاندارد خاص جهانی در همین رابطه تعیین شده که تحت عنوان تاییدییه GS1 اروپا شناخته می شود. نحوه فعالیت سازمان مربوطه به این شکل است که محصول مورد نظر را در کشوری که در آن تولید میشود بررسی کرده و به آن امتیاز می دهد. به طور مثال یکی از شرکت هایی که موفق به کسب این استاندارد از این سازمان اروپایی شده، برند توسکا است. خریداران میتوانند توسط اپلیکیشن های مخصوص موبایلی هولوگرام درج شده روی بسته بندی محصولات این شرکت را راستی آزمایی کنند. همچنین ضدیخهای ساخت این شرکت استاندارد ضدخورندگی را پاس کرده است.

ویژگی اصلی ضد یخ توسکا:

یکی دیگر از مواردی که متاسفانه تولیدکنندگان داخلی به عنوان حربه ای برای تقلب در ساخت ضدیخ از آن آب ( استفاده میکنند، اضافه کردن آب به پایه ضدیخ یا همان مونو است. این اتفاق به بیان خودمانی همان معنی میدهد. اما در مورد محصول ذکر شده، آزمایشها با دستگاههای) بستن برای به وجود آمدن حجم بیشتر مربوطه به خریداران این اطمینان را می دهد که ذرهای آب به پایه این ضدیخ اضافه نشده است. از مضرات عدم استفاده از ضدیخ مناسب میتوان به آسیب هایی از جمله ترکیدگی سرسیلندر موتور در فصول سرد اشاره کرد که می تواند هزینه چند میلیونی را روی دست مالک خودرو بگذارد. پس شما می توانید تنها با پرداخت چند هزار تومان هزینه بیشتر، پیشرانه خودرو را بیمه و از خسارت چند میلیونی جلوگیری کنید.

بازگشت به صفحه اصلی ضد یخ توسکا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

برای اخذ نمایندگی و اطلاع از نزدیک ترین نمایندگی فروش محصولات

با ما در ارتباط باشید